• District News

Meet Our Glenwood High School Teachers


Since we can't all gather this year for our Meet the Staff Night as we normally do, please click on your teachers' or support staff's names to watch their welcome message!


GHS Welcome!


Business

Vonda Jenkins - Business Concepts / Business Law / Consumer Ed / Entrepreneurship Denee Scheidenhelm - Accounting / AP Computer Science / Consumer Ed / Personal Finance / World History I Roger Tyler - Computer Applications / Information Processing / Excel/PowerPoint

Driver's Education

Michael Janke - Sociology / Novels & Rhetoric IV / Driver's Education

Tommy Johnson - Behind the Wheel / Driver's Education Trevor Lehnen - Behind the Wheel / Driver's Education Jared Marshall - Behind the Wheel / Driver's Education

English

Tracy Altman -  AP Language & Comp III / Honors English I / Honors English II / Italy & Greece 2021 Pam Barris - CP English III / World Literature A & B Stacey Billingsley - CP English I / Creative Writing A & B Ken Carter - Honors English II / English II / AP Literature & Composition IV / Speech / Speech Team Advisor Megan DeMaris - CP English I / World Literature A & B Amanda Field - CP English II / Standard English III / Student Council Advisor / Dungeons & Dragons Sponsor Michael Janke - Sociology / Novels A & B / Driver's Education Carmen Karhliker - Honors English I / British Literature A & B Kara Niles-Torres - CP English II / CP English III Lorie Rude - Honors English I / CP English II / Standard English II Gary Sneyd - CP English III / Honors English III / Standard English IV Tess Tyler - CP English I / CP English II Loren Wilson - CP English I / CP English III

Family & Consumer Science

Mary See - Foods I & II / Child Development I & II / Interior Design / Creative Sewing / Fashion Design I & II

Fine Arts

Nicholas Brockamp - Bass Choir / Treble Choir / Symphonic Choir / Show Choir / Lessons Hallie Koenig  - Art Exploration / Watercolor / Drawing Amy Lynn - AP Studio Art / 2D - 3D Art / Cartoon & Comic Art / Ceramics I William Mitchell - Freshmen Symphonic Band / Symphonic Band / Music Theory / Wind Ensemble / Jazz Band / Lessons

Foreign Language

Jamie Althoff - Spanish I/ Spanish II / Dual Credit Spanish III / Class of 2022 sponsor / Model United Nations sponsor Emanuela Bruce - Spanish I / Spanish II

Keri Dehererra - Spanish I / Spanish II Amanda Johnson - Spanish I / Spanish III Andres Tellez - Spanish II / Spanish IV Janelle Voss - German I / German II / German III / German IV / Spanish I


Math

Gina Campbell - Algebra II / AP Calculus AB / Honors Pre-Calculus David DeMuro - Geometry / AP Stats / Math Team Sponsor Tom Andrews - Substituting for Monica Dickerson  -  AP Stats / Geometry Kristi Dubasik - CP Math IV / ​Algebra I / Honors Algebra II-Trig Stephanie Hagan  - Algebra II/Trig, Honors Pre-Calculus / AP Statistics / Key Club Sponsor Jalene Higginbotham - Algebra I / Algebra IB Keith Kennedy - Algebra I / PLTW / eSports Sponsor Dave Kimball - Honors Algebra II-Trig / AP Calculus BC Jeffrey Marten - Algebra IA / Geometry Concepts  Shelly Reising - Algebra II-Trig / Honors Algebra II-Trig / Honors Pre-Calculus Christi Ropac - Algebra I / Algebra IB / Geometry

Amanda Vignassi - Algebra II-Trig / CP Math IV / Geometry


Physical Education / Health

Jarod Bruner - Early Bird Athletic Strength & Conditioning II-IV / Athletic Strength & Conditioning I / Health Vondel Edgar - Early Bird Athletic Strength & Conditioning II-IV / Standard Physical Education I-IV Sara Hogan - Standard Fitness I-II / Athletic Strength & Conditioning I-IV John Hyde - Standard Fitness I-II / Athletic Strength & Conditioning I-IV Jay Lipe - Early Bird Athletic Strength & Conditioning II-IV / Athletic Strength & Conditioning II-IV / Standard Physical Education I-IV Brandi Mullink - Health / Standard Physical Education I-IV / Athletic Strength & Conditioning II-IV


Science

Liz Barnes - Honors Biology I / Biology II / AP Biology

Brandon Bergee  - Biology I / Physics Laura Brauer - Chemistry / Honors Chemistry / Honors Biology I Carrie Chelbian - Biology I / Physics  Grant Godar - AP Physics I / AP Physics II / Physics / Scholastic Bowl Advisor Ruth Godar - Biology I / Biology II / AP Biology Chris Luzio - Chemistry / Honors Chemistry / AP Chemistry Amanda Moore - Biology I / Honors Biology I / Chemistry Timothy O'Toole - Chemistry / Physical Science Jennifer Ruggless - Biology I / Honors Anatomy Stephanie Sawyer  - Biology II / Chemistry


Social Studies

Josh Atwood - Geography / World History I David Babcock - US History I / World Affairs Todd Blakeman - US History I / US History II Caleb Cox - AP Psychology / World History I Josh Crossland - AP European History / AP US History /World History II Brent Duggins - Honors World History I / Dual Credit US History Mike Garber - Current Events / Economics / American Government David Hay - American Government Amanda O'Rourke - Honors World History II / AP Economics Michael Ranos - World History II / Psychology Denee Scheidenhelm - Accounting / Consumer Ed / Personal Finance / World History / AP Computer Science


Special Education

Ari Curtis - Standard English III / Job Skills/ Step / Resource Tristin Duffy - CBE Vocational Skills / Adaptive PE / Resource Katie Ely - CBE Vocational Skills / Adaptive Foods / Adaptive Reading/ Adaptive PE Toni Hobbs - DI Science I / DI Math IV / Geometry Concepts/ Resource Tara Joiner - Algebra IB / DI English II / DI English IV / Resource Kevin Kinsella - Alternative Education Karen Large - DI Social Development / DI Math I / DI English I / Standard English III / Resource Ashley Loyd - DI Math I / Standard English 1/ DI English III / Basic English III Abbey Norman - Algebra IA / DI Health / DI Math III  / DI English I / DI World History  Tetiana Truett - Standard English II / DI Consumer Education / DI Math II & III Joseph Wail - DI Science II / DI US History I / Resource


Technology

Patti Kaylor - Digital Photo I & II / PLTW Engineering / Yearbook / TSA Advisor


Student/Teacher Support

Erin Lowry - School Social Worker Noel Clevenger - Learning Resource Center

Community          Parents/Families         Students         Staff Portal          Foundation          Careers          Contact